20 Temmuz 2013

NEREDE SİZİN İNSANLIĞINIZ :(

merhaba
''hayata dair herşey'' di blogumu açarkenki düsturum...güzel,keyifli paylaşımlardı hedefim..ancak malesef ki hayat herzaman tozpembe değil görmek istediğimiz gibi..bugün bunu 1 kez daha anladım maalesef :/

sosyal paylaşım sitelerinde bulduğum bir yazı kanımı dondurdu..okurken sizlerin de aynı hisleri taşıyacağınıza eminim.. sigara içmek,evden kaçmak bir delil midir bir kızın ''hafif  meşrep''olduğuna...ve diyelim ki hafif meşrepse bu kızımız; hak mıdır ona tecavüz,şantaj?? deli olmak geçer akçemidir tecavüze uğramak için?? ya ailesi?? evlatlarının yaşadıklarının yanında onların yaşadığı dram, travma,utanç ve tehtid edilmenin verdiği korku...reva mıdır onlara??

Allah aşkına biri bana bunu açıklasın..14 yaşında bir çocuğa nasıl nefsi uyanır bir insanın?? nasıl kendinde hak görür ırzına geçmeye?? hadi biriniz ikiniz yaptı bunu..ya da yapmaya kalktı.. 11 inizden hiç mi biriniz insan evladı çıkmadı da; kendi karısını,kızını,karısını aklına getirip dur diyemedi bu işgenceye?? nerde namusunuz?? erkekliğiniz bu hayvanca eylemlerde mi sadece?? dininiz nedir sizin?? NEREDE SİZİN İNSANLIĞINIZ???

aklımdan geçenler için bir ramazan sahur vaktinde Allah'tan affımı diliyorum ve sizi O'nun yüce adaletine havale ediyorum...

metin aynen şöyle:

OKURKEN, KANIMIZ DONSA DA, BİR "İNSAN" AVUKATIN SESSİZ FERYADINA KULAK VERMEK GEREK.

(14 yaşında 11 kişinin tecavüzüne uğrayan çocuğun avukatının dün Twitter'da yazdıkları)

Birazdan 11 tane şüphelisinin ve 14 yaşında bir mağdurunun olduğu, içinde uyuşturucu ve tecavüz geçen bir ağır ceza duruşmasına gireceğim,

Bu arada ben mağdur vekiliyim. 14 yaşında 9 kişinin tecavüzüne uğramış ve şimdi korkudan şikayetçi değilim diyen bir çocuğun avukatıyım.

14 yaşındaki kıza zorla uyuşturucu verip bayıltan ve sırayla tecavüz eden bir de bunu videoya çekip paylaşan sanıkların ifadeleri şok edici,

Sırf kız evden kaçıyor ve de sigara içiyor diye nerdeyse tecavüzü mazur gösterecek şekilde savunma yapan avukatlar bile var karşımda,

Kız o kadar korkmuş ki duruşma boyunca elimi bırakmadı, ifade vermek için sanıkların dışarı çıkmasını istedi, olayı anlatırken hep ağladı.

11 sanıktan 5'i tutuklu diğer 6'sı için de tutuklama istedim. Heyet karar için ikinci kez ara verdi. Duruşma 10:30'dan beri devam ediyor.

3,5 saat ve 21 sayfa tutanak sonunda tutukluların tutukluluk hallerinin devamı ile tutuksuz olanların tutuklanmalarına karar verildi.

Sanık yakınları arbede çıkardı, mağdur kıza annesine ve bana saldırmaya kalktı. Polis eşliğinde kaleme sığındık. Disarda kıyamet kopuyor.

14 yaşındaki tecavüz mağduru ve avukatı bana tecavüzcülerin aileleri siz nasıl insanlarsınız diye saldırdı. Asıl siz nasıl insanlarsınız?

Sonuçta ilk celse bile olsa, henüz infaza yönelik hüküm kurulmamış da olsa o 11 tecavüzcü duruşmadan sonra cezaevine gidecek. Bu bile yeter.

Evet suçu ispatlanana kadar herkes masumdur ve burda 14 yaşında bir çocuğa tecavüzden bahsediyoruz. Hem de 11 kişi tarafından. Ne masumiyeti

30 yıllık ömrümün ve 6 yıllık meslek hayatımın en zor saatlerini yaşadım. Avukat olarak sakin olayım dedim ama insan olarak mümkün değil.

Kız birkaç defa evden kaçmış diye sokaklarda başkalarıyla yatıp kalkıp suçu bize yıkmaya çalışıyor, akli dengesi yerinde değil bile dendi.

O tramvayı yaşayan birinin ruhsal durumu elbette yerinde olmaz ama akli dengesi yerinde değil ne demek? Deli diye tecavüz mü edeceksiniz?

Elimi tuttuğunda avuçlarının içi terleyen, titremesine zor mani olduğum ve bana ablacım diyen bir çocuktan bahsediyoruz. Adı üstünde çocuk.

Mağdur çocuk şu an yurtta kalıyor; ama annesi ve küçük kız kardeşi için hayat bundan sonra onunki kadar korunaklı olmayacak maalesef.

Gözümün önünde kadını "seni de kızın gibi yapacağız" diye tehdit ettiler. Onunla ilgili de ayrıca suç duyurusunda bulunuldu elbet.

Tecavüze uğrayan çocuğunun hakkını aradı, suçlulardan şikayetçi oldu diye bir anneyi tehdit etmek hangi insani ölçüte sığabilir?

Sonradan suçsuz oldukları anlaşılırsa diyenler var. Bazı suçlarda aslında en başından her şey apaçık ortadadır, sonradan kamufle edilir.

Bugün bir kez daha anladım ki, hayatta çok gerzekçe şeyleri kendimize dert ediyoruz. İnsanlar ne travmalar atlatıyor, biz neyin derdindeyiz?

Ben öz kızına tecavüz eden baba ile ilgili halasının kıza "babanın yanında yarı çıplak gezip adamı tahrik etmeseydin" dediğini bile duydum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder